CO JE AROMATERAPIE

Éterické oleje (EO), absolue a rostlinné oleje tvoří základní kameny aromaterapie, která se zabývá jejich využitím pro zkvalitnění života, ať již formou prevence, léčby nebo pro kosmetické účely.

Většina EO se vyrábí destilací, takže se s EO, tak jak je známé dnes, můžeme setkat od doby vynálezu destilace, což se stalo před zhruba 1000 lety. Ale již předtím naši předkové dokázali využít terapeutických účinků rostlin v duchu aromaterapie, rostliny macerovali v oleji a používali k léčebným i kosmetickým účelům. A maceráty se dodnes používají — jistě všichni znáte třezalkový olej.

EO jsou různobarevné tekutiny rozdílné viskosity, které jsou složeny z mnoha chemických látek. Nejčastěji jsou zastoupeny terpeny, alkoholy, fenoly, ketony, aldehydy, oxidy. Tyto látky jsou zodpovědné za účinky EO. Podle konkrétního složení chemických látek a jejich zastoupení víme, jaké účinky každý EO má. Nezáleží ovšem jen na jednotlivých složkách, ale také jejich vzájemné působení (synergie) je velmi důležité v otázce terapeutického účinku.

V moderní době jsou éterické oleje a jejich jednotlivé složky často vědecky zkoumány, aby se zjistilo, jak a na co fungují. Často se potvrdí, že tradiční způsob použití vycházející z empirických zkušeností je velmi blízko, nebo se přímo kryje s vědeckými poznatky. EO se využívají nejen v aromaterapii, ale také v medicíně (prevence a léčba), v potravinářství (aromatizování potravin), v parfumerářství (vůně) a v kosmetickém průmyslu (k ovonění a k terapeutickým účelům).

Terapeutické účinky mají jen 100% čisté, přírodní éterické oleje a absolue. Proto je velmi důležité dbát na jejich kvalitu, čistotu a původ. Naprostá většina EO využívaných v aromaterapii tradičním způsobem je z těla přirozeně vyloučena. Pokud jsou EO aplikovány podle doporučení odborně vzdělaných aromaterapeutů, jsou bezpečné.

Chcete-li dozvědět více, abyste mohli bezpečně užívat EO, kupte si odbornou literaturu, přihlaste se na kurz praktického využití EO anebo si pro začátek přečtěte alespoň podrobnější informace na www.vonavalekarna.org

Aroma-literaturu, která vám pomůže zorientovat se, můžete zakoupit na www.owp.cz

Upozornění:

Texty publikované na těchto stránkách slouží pouze k edukativním účelům. Jako zdroj informací sloužila česká i zahraniční literatura (např. Voňavá lékárna, Vůně života, Vůně pro duši, Essential Oil Safety, ad.), poznámky ze seminářů zejména s Valerii Worwood, Gabrielem Mojayem, Michelem Sommeradem, Rhiannon Harris a internet.

 

Úvod

Nabídka

Kvalita

O nás

Aromaterapie

e-shop

Partneři